Montessori – nie tylko dla bogatych!

System Montessori jest doceniany za prostotę, przystępność dla najmłodszych oraz skuteczność i realny wpływ na nauczanie. Jego celem jest dążenie do osiągnięcia kompleksowego potencjału w każdej sferze życia, odkrycie dziecięcych talentów i pasji oraz umożliwienie ich rozwijania. Radość z uczenia się, zdobywania wiedzy i doświadczeń, a także rozwój wewnętrznego poczucia własnej wartości i pewności siebie, samodzielności oraz autodyscypliny – to wszystko elementy składowe wychowawczego systemu Montessori. Czy jest on dostępny tylko dla wybranych dzieci? Jak duże koszty trzeba ponieść, aby wdrożyć w dziecięcej edukacji tę metodę? Okazuje się, że nie jest to wcale takie kosztowne!

Kontakt z naturą nic nie kosztuje!

Podstawą rozwoju dziecięcego potencjału jest bezpośredni kontakt z przyrodą, a on nie kosztuje ani grosza. Spacer po łące, kontemplacja zjawisk natury, badanie wędrujących robaczków czy źdźbeł trawy i kwiatów – te fascynujące dla dziecka czynności są dostępne bez względu na stan majątkowy rodziców. Pomoc w ogródku czy pielęgnacji kwiatów doniczkowych na parapecie – wszystkie te aktywności pozwalają na obcowanie z przyrodą i odciskają pozytywne piętno na rozwoju małych dzieci.

Zabawki tylko dla zamożnych?

Oczywiście, że nie! Zestawy zabawkowe, sygnowane wielkimi napisami: „do metody Montessori” to niejednokrotnie chwyt marketingowy! Zakup drewnianych akcesoriów może ułatwić realizację wychowania sposobem Marii Montessori, jednak… nie są one konieczne. Jeśli nie masz pieniędzy na kupno drogich i wylansowanych gadżetów, wystarczy że rozejrzysz się dokoła. Z pewnością znajdziesz mnóstwo akcesoriów, które przyczynią się do świetnie spędzonego czasu – znalezione na drodze kamyki i patyki, kasztany i żołędzie, drewniane akcesoria kuchenne, wystrugane przez dziadka figurki… tak naprawdę dzieciom niewiele potrzeba do szczęścia i rozwoju, a ambicje osiągnięcia zasobów zabawkowych z reklam są domeną rodziców.

Jeśli jednak chcesz podarować swemu maluchowi zestaw Montessori, możesz wykorzystać do tego specjalną okazję – urodziny czy dzień dziecka. Maluch dostaje wtedy tonę prezentów od zaproszonych gości, a każdy przynosi plastikową zabawkę, która – nie ukrywajmy – nieco trąci tandetą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować… zrzutkę rodzinną! Zbierz pieniądze, kup zestaw Montessori i zobacz, ile radości przyniesie dziecku zabawa nim. Co ważne, kompletując oszczędne zaopatrzenie dziecięcego pokoju, zyskujesz – dziecko nie jest nadmiernie pobudzone obecnością kolorowych gadżetów, łatwiej jest mu się skupić i… wbrew pozorom łatwiej organizuje sobie samodzielny czas.

Ruch fizyczny – aktywność jest bezcenna!

Niewątpliwie wiesz, że na rozwój dziecka najlepiej wpływa aktywność na świeżym powietrzu. Zadbaj o bezpieczną przestrzeń w ogrodzie, a nie będzie konieczności kombinowania z zabawkami, aby zająć czymś malucha. Zabawki drewniane do urządzenia placu zabaw przed domem znajdziesz na juupi.pl.

Spodoba się Tobie również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.