Dzieci rodzą się geniuszami. Jest zatem niezmiernie ważne, aby cały proces kształcenia i rozwoju wspomagał ich naturalną kreatywność, która pomaga przygotować nasze dzieci do późniejszego życia.

Okres dzieciństwa to czas gier i zabaw. Ogromna różnorodność dostępnych w dzisiejszych czasach atrakcji sprawia, że bez trudu można stworzyć małym odkrywcom środowisko, w którym będą wspaniale wzrastać. Pobudzanie malucha do aktywności zarówno intelektualnych, manualnych jak i ruchowych pomaga w bardzo przyjazny sposób odkrywać wrodzone predyspozycje i talenty dziecka. Zwłaszcza twórcze zabawy działają zachęcająco i stymulująco na poszczególne obszary osobowości.

Kreatywność, bo to o niej mowa, czyli powstawanie nowych idei, rozwiązań oraz połączeń pomiędzy istniejącymi i znanymi już elementami jest wyrazem naszej niepowtarzalności. Często nie zastanawiamy się nad codziennymi czynnościami powtarzanymi wręcz jak w trybie „autopilot”, bo to z nich składa się nasze życie. Na szczęście niewiele trzeba, aby z takiej rutyny wyciągnąć więcej. Dużo więcej i nie tylko dla siebie. W końcu nawet mordercza podróż do sklepu może stać się fascynującą i pełną przygód wyprawą w poszukiwaniu skarbów.

Weźmy na przykład gotowanie. O ile szybciej jest przygotować obiad czy kolację w czystej kuchni bez krzątających się dokoła brzdąców (które w tym czasie na przykład oglądają telewizję…). Tymczasem, biorąc pod uwagę, że można zrobić coś zdecydowanie więcej niż samo przygotowanie dania, o ile korzystniej, milej i ciekawiej może wyglądać wspólne gotowanie w towarzystwie małych pomocników tak bardzo ciekawych świata. Tak, krojenie, ważenie, mieszanie, przelewanie czy tez mycie naczyń to wszystko czynności wymagające pewnej sprawności, jednakże w jaki sposób można je lepiej wypracować niż właśnie w praktyce?

Oczywiście bezpieczeństwo ponad wszystko, dlatego tak ważne jest zorganizowanie otoczenia w taki sposób, aby doświadczanie było najłatwiejsze i najbardziej komfortowe, również dla rodzica. Ile razy przytachany schodek dla dziecka uniemożliwiał swobodną pracę, a przysunięte krzesło zostało pochlapane, obsypane albo wymazane masłem, nie mówiąc już o braku swobody ruchu i zawsze jednym boku bez oparcia. Do tego pragnienie ruchu naszych małych podróżników czasami jest tak silne, że naturalna reakcja mózgu i ciała każe się im kręcić, skakać czy wychylać – w żadnym wypadku nie prosto stać. Zwłaszcza, gdy przygotowywane są smakołyki, które namiętnie podjadane nic innego jak tylko dodają im energii…

Rozwijając kreatywność, niech dzieci próbują, testują, kombinują, sprawdzają, szukają, a do tego wariują w bezpiecznym, bo przygotowanym przez rodzica świecie. A wszystko po to, aby wzrastać pełniej, oswajać swoje lęki, rozwijać wyobraźnię, lepiej radzić sobie z emocjami oraz być wciąż głodnym kolejnych wrażeń i sukcesów.

Ponadto pamiętajmy, że każda nowa forma aktywności pozwala nam nie tylko wzmacniać wspólne relacje, ale też poznawać nasze dzieci, a gry i zabawy w stylu „zróbmy to razem” to najlepszy nauczyciel życia, nie tylko dla najmłodszych.

Spodoba się Tobie również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.