Spoglądasz niepewnie na boki w celu upewnienia się, że żaden wzrok dorosłej osoby nie skupia swojej uwagi na Tobie. Spokojnie! Na szczęście jesteś bezpieczna i właśnie tu i teraz możesz śmiało, bez skrępowania wskoczyć na kolorową, małą huśtawkę. Bujasz się jak za dawnych lat, a radość i poczucie całkowitej beztroski wypełnia Twoje serce po brzegi.

Większość rodziców ma na swoim koncie te małe występki. Czasem karuzele, huśtawki i inne ruchome zabawki z placów zabaw nie są dostosowane do naszych okazałych gabarytów. Bezsprzecznie i my, rodzice zrobimy wszystko, aby zaznać chwili błogiej przyjemności. Bujak nie jest tylko dla dziecka. 🙂

To nasze wspomnienia podpowiadają nam, że bujanie to czynność, która nie może zostać pominięta w procesie wychowywania naszego dziecka. Kołysanie kojarzy nam się z łatwo dostępnym kołem ratunkowym. Kołem, które stanowi skuteczną metodę na opanowanie nagłych sytuacji związanych z zachowaniem malucha. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że oprócz walorów organizacyjnych, mających na celu wywołać spokój i prządek rodzinny, bujanie dziecka ma wiele innych zalet. Kołysanie wpływa na rozwój i funkcjonowanie dziecka. Postanowiliśmy zgłębić temat tych z pozoru prostych, niewinnych ruchów, które są nieodłącznym elementem życia każdego niemowlaka. A może powinniśmy napisać: ,,elementem życia każdego człowieka”? Bujak dla dziecka przypadnie do gustu także starszym. 😉

Początki bujania w życiu dziecka

Niejednokrotnie zastanawiamy się, skąd u noworodka bierze się ta niepohamowana potrzeba płynnego ruchu? Wróćmy do okresu prenatalnego, z którego doświadczenia przekładają się na życie dziecka po narodzinach, możemy z niemal całkowitą pewnością wysunąć twierdzenie, że bujanie jest wrodzonym nawykiem każdego ludzkiego istnienia.

Rozwojowi płodu towarzyszy nieprzerwane kołysanie i balansowanie w wodach płodowych względem ruchu góra – dół. Według badań ruch wzdłuż długiej osi ciała (stymulacja ruchowa) rozpoczyna się, gdy zarodek ma zaledwie 7-17 mm długości.

Pamięć prenatalna

Mamy tu do czynienia z pamięcią prenatalną, która dla noworodka stanowi bazę, na której opiera się poczucie bezpieczeństwa i komfort dziecka. Zachowane przez noworodka w pamięci miłe doznanie kołysani, przekładają się na niepohamowaną potrzebę otrzymywania bodźców zbliżonych do tych, które dostarczane były w łonie matki.

Podczas wykonywania codziennych aktywności w okresie ciąży, macica kobiety obniżała się o kilka centymetrów, aby za chwilę znów się unieść. Miarowe kołysanie dziecka to wrodzone nawyki, które są idealnym podłożem do stymulacji i dalszego rozwoju. Dlaczego, więc mielibyśmy zaniechać kontynuowania i pielęgnowania doznań, które przez wiele miesięcy stanowiły istotny element życia naszego dziecka? Bujak dla dziecka to dobry pomysł, bo przypomina mu o pierwszych doznawanych ruchach i uspokaja go.

Zalety bujania dziecka od dnia narodzin

  • Stymulacja zmysłów i prawidłowy rozwój układu przedsionkowego. Bujanie dziecka uważane jest przez specjalistów z dziedziny SI za jedną z najlepszych naturalnych metod stymulujących rozwój zmysłów. Kształtowanie zmysłu równowagi oraz zmysłu kinestetycznego (czucie głębokie) to długotrwały proces, który wymaga dostarczania odpowiednich bodźców zewnętrznych. Rozwój układu przedsionkowego to również budowanie ,,tożsamości własnego ciała”, kontrola ruchów oraz prawidłowa organizacja wokół linii środkowej ciała.
  • Rozwój emocjonalny – delikatny, zrównoważony ruch wzdłuż długiej osi ciała wpływa na emocje i uczucia dziecka, działając uspokajająco, rozluźniająco i relaksująco. W tym szerokim zagadnieniu mieści się między innymi:
    • budowanie poczucia bezpieczeństwa,
    • kształtowanie relacji społecznych i silnych więzi na płaszczyźnie rodzic – dziecko,
    • uspokojenie, wyciszenie emocji,
    • podtrzymanie przyjemnych doznań z okresu prenatalnego,
    • stabilizacja układu nerwowego organizmów przeciążonych bodźcami zewnętrznymi.
  • Wzmocnienie mięśni ciała, stymulacja motoryki i koordynacji ruchowej. Bujanie dzieci na platformach o sztywnym podłożu, jest chętnie wykorzystywane przez specjalistów i rodziców w codziennej terapii i pracy z dziećmi z obniżonym napięciem mięśniowym.  
  • Rozwój intelektualny – szerokie spektrum działania bujania, do którego zaliczamy między innymi:
    • wpływ na późniejszy proces uczenia się (czytanie, liczenie, koncentrację uwagi),
    • wsparcie w rozwoju mowy, percepcji słuchowej i koordynacji wzrokowej (równowaga gałek ocznych),
    • kształtowanie lateralizacji i orientacji przestrzennej.
  • Wspaniała forma zabawy. Bez względu na wiek, każde dziecko nie odmówi sobie przyjemności pobujania się na huśtawce, drewnianym bujaku, czy na rękach ukochanego rodzica. Zabawki bazujące na ruchu wertykalnym (pionowym, góra – dół) to prawdziwe dobrodziejstwo wśród narzędzi wykorzystywanych do prawidłowego rozwoju dziecka.  Bujak dla dziecka to jedna z takich propozycji.

Czy warto kupić bujak dla dziecka? Bujanie a jego rozwój

Bujanie, kołysanie i huśtanie mają duży wpływ na proces rozwoju fizycznego, emocjonalnego i umysłowego człowieka. To fakty, które powinien znać każdy rodzić, aby wyzbyć się wszelkich wątpliwości o korzyściach płynących z dostarczania tego typu bodźców. Miarowy ruch góra – dół nie jest obojętny w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Nauka udowodniła, że na każdym etapie życia człowieka (szczególnie od momentu poczęcia do 12 roku życia) zrównoważony ruch wzdłuż długiej osi ciała wspomaga rozwój wielu życiowych funkcji. W swoich rodzicielskich decyzjach warto, więc sięgać po takie metody i narzędzia wychowawcze, które wykorzystują drogocenne zalety bujania. Bez wątpienia jest to czynność, której nie powinniśmy odmawiać nikomu, nawet sobie.

Bezsprzecznie bujanie czas zacząć! Bujaki drewniane niech pójdą w ruch, a my cieszmy się bezpiecznym rozwojem naszych maluchów. A Ty z pewnością dzięki bujakowi, będziesz miała okazję wypić ciepłą kawę 😉.

Spodoba się Tobie również:

Dodaj komentarz