Spoglądasz niepewnie na boki w celu upewnienia się, że żaden wzrok dorosłej osoby nie skupia uwagi na tobie i twoim dziecku. Spokojnie. Na szczęście jesteś bezpieczna i właśnie tu i teraz możesz śmiało, bez skrępowania wskoczyć na kolorową, małą huśtawkę. Bujasz się jak za dawnych lat, a radość i poczucie całkowitej beztroski wypełnia twoje serce po brzegi. Większość rodziców ma na swoim koncie te małe występki i choć czasem karuzele, huśtawki i inne ruchome zabawki z placów zabaw nie są dostosowane do naszych okazałych gabarytów, to my rodzice zrobimy wszystko, aby zaznać chwili błogiej przyjemności. To nie przesądy i zabobony, a intuicja oraz własne doświadczenia podpowiadają rodzicom, że bujanie to czynność, która nie może zostać pominięta w procesie wychowywania dziecka. Kołysanie kojarzy nam się z łatwo dostępnym kołem ratunkowym, które stanowi skuteczną metodę na opanowanie nagłych sytuacji związanych z zachowaniem malucha. Jednak nie każdy dorosły zdaje sobie sprawę, że oprócz walorów czysto organizacyjnych, mających na celu wywołać spokój, ład i prządek rodzinny, bujanie dziecka ma wiele innych wartościowych zalet, które wpływają na jego rozwój i funkcjonowanie. Postanowiliśmy zgłębić temat tych z pozoru prostych, niewinnych ruchów, które są nieodłącznym elementem życia każdego niemowlaka, a może powinniśmy napisać: ,,elementem życia każdego człowieka”?

Początki bujania w życiu dziecka

Niejednokrotnie zastanawiamy się, skąd właściwie już u noworodka bierze się ta niepohamowana potrzeba płynnego ruchu? Jeśli sięgniemy do okresu prenatalnego, z którego doświadczenia przekładają się na życie dziecka po narodzinach, możemy z niemal całkowitą pewnością wysunąć twierdzenie, że bujanie jest wrodzonym nawykiem każdego ludzkiego istnienia. Rozwojowi płodu towarzyszy nieprzerwane kołysanie i balansowanie w wodach płodowych względem ruchu góra – dół. Według badań ruch wzdłuż długiej osi ciała (stymulacja ruchowa) rozpoczyna się, gdy zarodek ma zaledwie 7-17 mm długości. Mamy tu do czynienia z pamięcią prenatalną, która dla noworodka stanowi bazę, na której opiera się poczucie bezpieczeństwa, spokój i komfort dziecka. Zachowane przez noworodka w pamięci miłe doznanie kołysania z okresu życia płodowego, przekłada się na niepohamowaną potrzebę otrzymywania bodźców zbliżonych do tych, które dostarczane były w łonie matki. Podczas wykonywania codziennych aktywności w okresie ciąży, macica kobiety obniżała się o kilka centymetrów, aby za chwilę znów się unieść. I tak naprawdę w tym właśnie zagadnieniu tkwi źródło informacji o przyczynie upodobania każdego dziecka do rytmicznego bujania i preferowanym sposobie wykonywania poszczególnych ruchów. Miarowe kołysanie dziecka to wrodzone nawyki, które są idealnym podłożem do stymulacji i dalszego rozwoju. Dlaczego więc mielibyśmy zaniechać kontynuowania i pielęgnowania doznań, które przez wiele miesięcy stanowiły istotny element życia naszego dziecka? 

 

Zalety bujania dziecka od dnia narodzin

 1. Stymulacja zmysłów i prawidłowy rozwój układu przedsionkowegobujanie dziecka uważane jest przez specjalistów z dziedziny SI za jedną z najlepszych naturalnych metod stymulujących rozwój zmysłów. Kształtowanie zmysłu równowagi (położenie ciała w przestrzeni) oraz zmysłu kinestetycznego (czucie głębokie) to długotrwały proces, który wymaga dostarczania odpowiednich bodźców zewnętrznych. Rozwój układu przedsionkowego to również budowanie ,,tożsamości własnego ciała”, kontrola ruchów, poczucie bezpieczeństwa grawitacyjnego oraz prawidłowa organizacja wokół linii środkowej ciała.
 2. Rozwój emocjonalny – delikatny, zrównoważony ruch wzdłuż długiej osi ciała wpływa na emocje i uczucia dziecka, działając uspokajająco, rozluźniająco i relaksująco. W tym szerokim zagadnieniu mieści się między innymi:
 3. budowanie poczucia bezpieczeństwa,
 4. kształtowanie relacji społecznych i silnych więzi na płaszczyźnie rodzic – dziecko,
 5. uspokojenie, wyciszenie emocji,
 6. podtrzymanie przyjemnych doznań z okresu prenatalnego,
 7. stabilizacja układu nerwowego organizmów przeciążonych bodźcami zewnętrznymi.
 8. Wzmocnienie mięśni ciała, stymulacja motoryki i koordynacji ruchowej – bujanie, kołysanie i huśtanie dzieci na platformach o sztywnym podłożu, jest chętnie wykorzystywane przez specjalistów i rodziców w codziennej terapii i pracy z dziećmi z obniżonym napięciem mięśniowym.  
 9. Rozwój intelektualny – szerokie spektrum działania bujania, do którego zaliczamy między innymi:
 10. wpływ na późniejszy proces uczenia się (czytanie, liczenie, koncentrację uwagi),
 11. wsparcie w rozwoju mowy, percepcji słuchowej i koordynacji wzrokowej (równowaga gałek ocznych),
 12. kształtowanie lateralizacji i orientacji przestrzennej.
 13. Wspaniała forma zabawy – bez względu na wiek, każde dziecko nie odmówi sobie przyjemności pobujania się na huśtawce, hamaku, drewnianym bujaku, czy na rękach ukochanego rodzica. Zabawki bazujące na ruchu wertykalnym (pionowym, góra – dół) to prawdziwe dobrodziejstwo wśród narzędzi wykorzystywanych do prawidłowego rozwoju dziecka. 

Bujanie, kołysanie i huśtanie mają duży wpływ na proces rozwoju fizycznego, emocjonalnego i umysłowego człowieka. To fakty, które powinien znać każdy rodzić, aby wyzbyć się wszelkich wątpliwości o korzyściach płynących z dostarczania tego typu bodźców. Miarowy ruch góra – dół nie jest obojętny w naszym codziennym funkcjonowaniu. Nauka nie raz udowodniła, że na każdym etapie życia człowieka (szczególnie od momentu poczęcia do 12 roku życia) zrównoważony ruch wzdłuż długiej osi ciała jest impulsem wspomagającym rozwój wielu życiowych funkcji. W swoich rodzicielskich decyzjach warto więc sięgać po takie metody i narzędzia wychowawcze, które wykorzystują drogocenne zalety bujania. Bez wątpienia jest to czynność, której nie powinniśmy odmawiać nikomu, nawet sobie.

Bujanie czas zacząć! Bujaki drewniane niech pójdą w ruch, a my cieszmy się bezpiecznym rozwojem naszych maluchów…A Ty dzięki bujakowi, może będziesz miała okazję wypić ciepłą kawę 😉

Spodoba się Tobie również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.